Tıbbi Laboratuvar Teknikleri

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri

Programın Amacı

Tıbbi laboratuvar teknikeri, sağlık kurumları bünyesindeki tanı ve tedavi laboratuvarlarında hastanın durumu ile ilgili olarak hekimlerin gerekli gördüğü tıbbi analizleri yapan sağlık teknikeridir. Tıbbi laboratuvar teknikeri, test cihazları ve araçlarının kullanım öncesi kontrollerini yapar. Deneyler, analizler ve testlerde kullanılacak olan örneklerin test edilebilmesi için gerekli kimyasal sıvıları, karışımları ve fiziksel şartları hazırlar. Laboratuvar araç-gereçlerini kullanarak istenilen deney, test ve analizleri yapar ve bulgularını rapor eder; takip işlemlerini yapar. Laboratuvar araç-gereçlerinin bakımından sorumludur. Laboratuvar uzmanlarının ve tıp adamlarının araştırma çalışmalarına yardımcı olur. Programı bitiren öğrencilere önlisans diploması ve “Laboratuvar Teknikeri” ünvanı verilir. Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programının eğitim süresi 2 yıldır ve eğitim dili Türkçe’dir. Programın puan türü YGS-1’dir. 

* İkinci öğretimi vardır.

İş Alanları

Tıbbi laboratuvar teknikerleri, hastanelerde, tıp fakültelerinde, özel tahlil laboratuvarlarında, diğer sağlık kuruluşlarının araştırma merkezlerinde, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu laboratuvarlarında, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu laboratuvarlarında, gıda sanayii işletmeleri ile tıp alanında araştırma ve geliştirme çalışmaları yapan kurum ve kuruluşlarda, araştırma merkezlerinde çalışabilirler.
 

Kariyer Olanakları

Tıbbi laboratuvar  teknikerleri, hastanelerde, tıp fakültelerinde, özel tahlil laboratuvarlarında, diğer sağlık kuruluşlarının araştırma merkezlerinde, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu laboratuvarlarında, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu laboratuvarlarında, gıda sanayii işletmeleri ile tıp alanında araştırma ve geliştirme çalışmaları yapan kurum ve kuruluşlarda, araştırma merkezlerinde çalışabilirler.

 

Dikey Geçiş Yapılabilen Bölümler

  • Biyoloji
  • Hemşirelik
  • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

 

 

SEÇMELİ DERSLER

 

 

Programın Amacı2019 Ders Programı

2017 Ders Programı

2015 Ders Programı

 

Bologna

1.Dönem

Anatomi

Fizyoloji

Kimya

Laboratuvar Güvenliği

Tıbbi Biyoloji ve Genetik

Tıbbi Terminoloji

Üniversite Kültürü

2.Dönem

Biyokimya

İmmunolojik Yöntemler

Laboratuvar Aletleri

Mesleki Yabancı Dil

Mikrobiyoloji

Tıbbi Laboratuvarda Organizasyon Revize

3. Dönem

Hematoloji

Histopatoloji

Klinik Biyokimya

Moleküler Biyolojik Yöntemleri

Parazitoloji

Temel Laboratuvar Uygulamaları

4. Dönem

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi

İngilizce

Türk Dili ve Edebiyatı