Tıbbi Görüntüleme Teknikleri

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri

Programın Amacı

Tıbbi görüntüleme teknikeri, sağlık kurum ve kuruluşlarında hastalığın tanısı için yürütülen çalışmalarda hekim tarafından belirlenen şekilde hastaların filmlerini çeken sağlık teknikeri yetiştirmektir. Tıbbi görüntüleme teknikerleri, hastalığın teşhisi için istenmiş olan direkt filmler, bilgisayarlı tomografi, magnetik rezonans, mamografi, ultrasonografi gibi birimlerde veya ışın tedavisi gören hastaların cihazlarının hazırlanmasında ve uygulanmasında ve nükleer tıp bölümünün çeşitli ünitelerinde hizmet verirler. Programı bitiren öğrencilere ön lisans diploması ve “Radyoloji Teknikeri’’ unvanı verilir.

 

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programının eğitim süresi 2 yıldır ve eğitim dili Türkçe'dir.  Programın puan türü TYT'dir.

 

Kariyer olanakları: Tıbbi Görüntüleme Teknikleri programı mezunları  devlet, üniversite, özel hastanelerde, özel tıp merkezleri ve  özel görüntüleme merkezlerinin radyoloji (konvansiyonel radyoloji,  bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans,  anjiyografi, mamografi, fluoroskopi), nükleer tıp ve  radyoterapi bölümlerinde Radyoloji Teknikeri unvanıyla çalışabilirler.

 

* İkinci öğretimi vardır.

 

Dikey Geçiş Yapılabilen Bölümler

- Hemşirelik

- Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

 

2015 Ders Plan ve İçerikleri

2017 Ders Plan ve İçerikleri

2019 Ders Plan ve İçerikleri

 

Programın Amacı2019 Ders Planı

2017 Ders Planı

2015 Ders Planı