Diyaliz

Diyaliz

Programın Amacı

Diyaliz tedavisi gerektiren hastalıklarda, hastanın diyaliz makinesine alınması, takibi ve tedavisi, diyaliz işlemlerinin sonlandırılması, diyaliz makinesinin bakımının yapılmasının yanısıra hasta ve yakınlarının diyaliz tedavisi konusunda bilgilendirilmesi aşamalarında diyaliz ünitelerinde çalışacak sağlık teknikeri yetiştirmektir. Uygulamaya dayalı eğitim veren diyaliz programı imzalanan protokoller çerçevesinde çeşitli sağlık kurumları ve kuruluşları ile işbirliği içerisinde yürütülmektedir. Eğitimler yüksekokulumuzun laboratuvarlarının yanısıra yurt genelinde anlaşmalı olduğumuz diyaliz merkezlerinde verilmektedir. Uygulama eğitimleri eğitim dönemi içerisinde ve yaz aylarında verilebilmektedir. Programı başarıyla tamamlayan öğrencilere ön lisans diploması ve “Diyaliz Teknikeri” unvanı verilir. Diyaliz Programının eğitim süresi 2 yıldır ve eğitim dili Türkçe’dir. Programın puan türü YGS-2’dir.
 

İş Alanları

Mezun öğrenciler, tüm resmi ve özel hastanelerin diyaliz birimlerinde görev alabilirler. Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda, devlet ve sosyal sigorta hastaneleri, üniversite hastanelerinde, diyaliz teknikerlerine ihtiyaç duyulmakta, ayrıca kamu kurumları dışında özel hastane ve poliklinikler bu program mezunları için ciddi bir istihdam alternatifi oluşturmaktadır. Mezun olan öğrenciler genellikle kamu hastanelerini tercih ettiği için KPSS sınavına girerler. Yapılan KPSS sınavında atanmak için yeterli puanı alanlar memur statüsünde istedikleri bir devlet sağlık kurumunda işe başlamış olurlar. KPSS ile atanamayanlar ise özel hastanelere veya özel diyaliz merkezlerine iş başvurusunda bulunarak, buralarda çalışma olanağı bulmaktadır.
 

Kariyer Olanakları

Kariyer Olanakları: Mezun öğrenciler, tüm resmi ve özel hastanelerin diyaliz birimlerinde görev alabilirler. Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda, devlet ve sosyal sigorta hastaneleri, üniversite hastanelerinde, diyaliz teknikerlerine ihtiyaç duyulmakta, ayrıca kamu kurumları dışında özel hastane ve poliklinikler bu program mezunları için önemli bir istihdam alternatifi oluşturmaktadır. 

 

Dikey Geçiş Yapılabilen Bölümler

  • Hemşirelik
  • Hemşirelik Sağlık Hizmetleri

 

2017 Ders Programı

2015 Ders Programı

 

Bologna

 

Ders İçerikleri 1

Ders İçerikleri 2

Ders İçerikleri 3

Ders İçerikleri 4

Ders İçerikleri 5

Ders İçerikleri 6

Ders İçerikleri 7

Ders İçerikleri 8

Ders İçerikleri 9

Ders İçerikleri 10

Ders İçerikleri 11

Ders İçerikleri 12

Ders İçerikleri 13

Ders İçerikleri 14

Ders İçerikleri 15

Ders İçerikleri 16

Ders İçerikleri 17

Ders İçerikleri 18

Ders İçerikleri 19

Ders İçerikleri 20