Fizyoterapi

Fizyoterapi

Programın Amacı

Fizyoterapi programının vizyonu sağlık sektörüne alanında en iyi koşullarda yetişmiş, mesleğin gerekliliklerini tanıyarak donatılmış meslek elemanları yetiştirmek, ve bu vizyon doğrultusunda sağlık sektörü hizmetlerinin, özellikle de fizyoterapi ve rehabilitasyon hizmetlerinin daha kaliteli olmasını sağlamaktır. Bu alanda fizyoterapi uzmanları ve doktorlarına yardım sunabilecek, donanımlı, eğitimli ve vizyon sahip, yardımcı eleman açığını azaltmak amaçlanmaktadır. Programımızın hedefi sağlık sektörüne alanında en iyi koşullarda yetişmiş, mesleğin gerekliliklerini tanıyarak donatılmış meslek elemanları yetiştirmek, dünyada halen sorun olmaya devam eden yaralıların, kas ve kemik hastalıklarının, genetik muskoskeletal hastalıkların ve özürlerin rehabilitasyonunu bilimsel kriterlere uygun hale getirmek ve sağlık sektörü hizmetlerinin daha kaliteli olmasını sağlamaktır. Fizyoterapi Programının eğitim süresi 2 yıldır ve eğitim dili Türkçe’dir. Programın puan türü YGS-2’dir. 

* İkinci öğretimi vardır.

İş Alanları

Programdan mezun olanlar, başta KKTC ve Türkiye’de sağlık sektöründe idari; resmi ve özel hastaneler, sağlık kuruluşları, belediye sağlık merkezleri, rehabilitasyon merkezleri, sosyal güvenlik kurumları, yaşlı bakımevleri, özel eğitim merkezleri endüstri alanları, spor kulüpleri, huzur evleri, mesleki rehabilitasyon merkezleri, kaplıca merkezleri, termal oteller, engelli merkezleri, spor merkezleri ve travma merkezlerinde çalışabilmektedirler. Piyasada bu mezunlara büyük bir talep bulunmakta ve bu talep her geçen gün artmaktadır.
 

Kariyer Olanakları

Programdan mezun olanlar, başta KKTC ve Türkiye’de sağlık sektöründe idari; resmi ve özel hastaneler, sağlık kuruluşları, belediye sağlık merkezleri, rehabilitasyon merkezleri, sosyal güvenlik kurumları, yaşlı bakımevleri, özel eğitim merkezleri endüstri alanları, spor kulüpleri, huzur evleri, mesleki rehabilitasyon merkezleri, kaplıca merkezleri, termal oteller, engelli merkezleri, spor merkezleri ve travma merkezlerinde çalışabilmektedirler. 

 

Dikey Geçiş Yapılabilen Bölümler

  • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

 

 

SEÇMELİ DERSLER

 

 

Programın Amacı2019 Ders Programı

2017 Ders Programı

2015 Ders Programı

 

Bologna

1. Dönem

 

Anatomi

Fizyoloji

Hidroterapi

Klinik Bilimlere Giriş

Temel Fizik

Tıbbi Terminoloji

Üniversite Kültürü

2.Dönem

 

Mesleki Yabancı Dil

Beden Eğitimi ve Egzersiz Fizyolojisi

Fizyoterapi Yöntemleri

Kinezyoloji ve Masaj Teknikleri

Ortez Protez Uygulamaları

3.Dönem

Çocuk Hastalarıklarında Fizyoterapi

Nörolojik Hastalıklarda Fizyoterapi

Ortapedik Hastalıklarında Fizyoterapi 2

Romatolojik Hastalıklarında Fizyoterapi

4.Dönem

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi

İngilizce

Türk Dili ve Edebiyatı