Engelli Öğrenci

Engelli Öğrenci Birimi

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 20 Haziran 2006 tarihli “Yükseköğretim Kurumları Özürlüler Danışma ve Koordinasyon Yönetmeliği” gereği 2017 yılında Meslek Yüksekokulumuzda Engelli Birimi ( ENGELSİZ AVMYO)  kurulmuştur.

Engelsiz AVMYO'nun amacı, engeli bulunan öğrencilerinin ve personelimizin akademik, idari, fiziksel, psikolojik ve sosyal alanlarla ilgili ihtiyaçlarını tespit etmek ve bu ihtiyaçların karşılanması için yapılması gerekenleri belirleyip, yapılacak çalışmaları planlamak, uygulamak, geliştirmek ve yapılan çalışmaların sonuçlarını değerlendirmektir. 

 

Hizmetlerimiz

Engelli Öğrencilerin Tespiti: Her eğitim öğretim yılının başında Öğrenci İşleri Birimi Meslek Yüksekokulumuzu kazanan engelli öğrencilerimizin bilgileri alınmakta ve öğrencilerle görüşerek birime kayıtları yapılmaktadır.

Psiko-Sosyal ve Akademik Danışmanlık:  Meslek Yüksekokulumuz Engelli  Birimi ve Psikolojik Danışmanlık Birimi tarafından öğrencilerimize psiko-sosyal danışmanlık hizmeti, eğitim öğretim birimlerindeki danışmanları tarafından da akademik danışmanlık hizmetleri sağlanmaktadır.

Engelli Öğrencisi Bulunan Bölümlere Danışmanlık: Engelli Birimi, engelli öğrencisi olan programlara, gerektiği durumlarda, danışmanlık hizmeti verir; öğretim elemanlarını, öğrencinin ihtiyaç duyduğu ders ve sınav uyarlamaları ve gerekçeleri konusunda bilgilendirir.

 

Engelsiz Öğrenci Birimi Yönergesi

Özel Gereksinimli Öğrenci Bilgi Formu